wtorek, 11 września 2018
Inowrocław
Witajcie, cieszę się ,że spodobały się Wam moje kwiaty na kanwie i te wyhodowane z nasion- dziękuję za wszystkie przemiłe komentarze. Dziś zabieram Was do Inowrocławia, który niedawno odwiedziłam.
Rynek, sobotnie wczesne popołudnie.Ogródki piwne wypełnione po brzegi. Widać ,że miasto żyje. Rynek charakterystyczny dla miast średniowiecznych.Inowrocław ma około 74 tys. mieszkańców.
Tablica pamiątkowa poświęcona założycielowi Inowrocławia- Księciu Kazimierzowi Konradowicowi.( Konradowic, bo syn Konrada Mazowieckiego, tego samego, który sprowadził Krzyżaków do Polski) Inowrocław otrzymał za jego przyczyną prawa miejskie w 1238 roku.( a Łęczyca przed rokiem 1267)Książę Kazimierz I zwany również Kujawskim był protoplastą odrębnej linii Piastów- kujawsko-łęczycko- sieradzkiej.
Żaczek przed teatrem. Takich figurek Inowrocław ma ponoć 5, my widzieliśmy 3 z nich. Mają około metra wysokości, każdy żaczek jest z innym zwierzątkiem.
Patronkę dla Inowrocławia wybrał ponoć Papież Benedykt XVI. Jest nią św. Jadwiga.
Dom z tzw. pruskim murem.Budownictwo szachulcowe jest w Inowrocławiu często spotykane.
Portal zachodni najstarszego, XIII kościoła w Inowrocławiu Imienia NMP. Na ścianie północnej kościoła znajdują się tajemnicze maski i wizerunki diabłów, rzeźby te są ewenementem w skali kraju.Ale tego już nie fotografowałam. Zdjęcia znajdziecie na niemal każdym folderze promującym Inowrocław, czy to papierowym, czy internetowym. " Średniowieczne kościoły budowano kierując się odwieczną symboliką towarzysząca miejsca kultu. Prezbiterium orientowano na wschód, bo tam najpierw pojawiało się słońce, symbol Zmartwychwstania Jezusa.Światłość i jasność we wszystkich religiach symbolizowały Boga i dobro, dlatego też w południowej ścianie umieszczano wejście. Drzwi w północnej ścianie, kojarzonej z ciemnością, zaświatami, siłami nieczystymi czy piekłem, służyły wyłącznie do wyprowadzania konduktów pogrzebowych.Na północnej ścianie świątyni umieszczano także wizerunki diabłów i demonów, które miały przypominać wiernym,że poza świątynią czyhają na nie siły nieczyste."- przewodnik "Polska niezwykła" wydawnictwo DEMART.
A to restauracja, w której jedliśmy obiad. Kelnerka poleciła pieczone pierogi, niezłe, ceny przystępne.
Wnętrze restauracji.
Sklep w bocznej uliczce, witryna nieco siermiężna,jak z poprzedniego ustroju,ale przez to bardzo klimatyczna.
I jeszcze przed odjazdem wieczorny spacer po rynku i przylegających uliczkach. Gwar na rynku, gwar w restauracjach, pizzeriach.Wystawy sklepów już z jesienna kolekcją swetrów , poncz, płaszczy...Oj, uroczy jest Inowrocław. Mam jeszcze zdjęcia z części uzdrowiskowej,ale to już w następnym poście. Tymczasem gorąco Was pozdrawiam i życzę słonecznego, i udanego tygodnia.
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Sex Shop rzadzi .. troche obskurny ;p
OdpowiedzUsuńAle widać,że ma się dobrze, bo godziny otwarcia są wypisane na w miarę nowym szyldzie. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJest tam dość klimatycznie, widzę, że można zrobić fajne zdjęcia. :) Te figurki są piękne. :) Post pełen klimatu. :) Pozdrawiam, miłego dnia. :)))
OdpowiedzUsuńPs. Kwiaty na kanwie są rewelacyjne. Musiałam zaś to napisać. :)))
Dziękuję Agniesiu! I dziękuję za Ps. Pozdrawiam cieplutko.
OdpowiedzUsuńRóże , fiołki, aniołki i sex zabawki. Wszystko pod ręką a do tego ładne rzeźby i moje ulubione klimatyczne tramwaje:))
OdpowiedzUsuńBuziaki!:))
Dobre! Fajnie to ujęłaś!A tramwaj jest akurat jeden, zamontowany tam na stałe.Do czego służy- nie wiem. Może występuje jako słup ogłoszeniowy?!Pozdrawiam. Buziaki
UsuńFigurki śliczne , mają swój klimat :)
OdpowiedzUsuńTak, w Inowrocławiu zadomowiły się Żaczki. Pozdrawiam serdecznie
Usuńświetny spacer, bardzo ciekawy :)
OdpowiedzUsuńDziękuję! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńChętnie przeczytałam ten Twój reportaż z Inowrocławia-nie znam tego miasta:)Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuje! Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńTutaj akurat nie bylam, ale widze ze jest klimatyczne i warto tam zajrzec :) Pozdrawiam An
OdpowiedzUsuńPrzyjęło się,że jak uzdrowisko, to Ciechocinek. Do Inowrocławia jest dalej,jest mniej znany,a zupełnie niesłusznie...Pozdrawiam serdecznie
UsuńZ tym wejściem do kościoła od strony północnej to mnie zaciekawiłaś. Widuję wiele kościołów ,ktore mają wejście z północnej strony,którym wchodzą księża. Może to w tych parafiach są księża dusigrosze i birbanci?
OdpowiedzUsuńA tak na serio to piękne zdjęcia ciekawy opis.
Dziękuję Jolu!Prawdę mówiąc, mnie samą ta przytoczona notatka wprowadziła w konsternację. W wielu średniowiecznych kościołach wejście jest tylko od północnej strony( np. Tum pod Łęczycą, Inowłódz)Ale może to kwestia interpretacji?Szczególnie w kwestii tych konduktów pogrzebowych. W Tumie mówiło się,że wchodzimy od północy,północna strona symbolizowała siły ciemności, bezpieczni jesteśmy w murach świątyni, po czym znowu wychodzimy na północ czyli do świata opanowanego przez zło. Dziś wielu ludzi fascynuje bogata symbolika średniowiecznych kościołów.Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńBardzo klimatyczne miasteczko.Niezmiernie podobają mi sie domy z pruskiego muru i wspólczesne figury, które zdobią to miasto.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Inowrocław zwany niegdyś Nowym Włocławkiem zostawił tamto miasto w tyle(Włocławek). Tu jakby lepiej widać nowe inwestycje.Poza tym status uzdrowiska zobowiązuje. Pozdrawiam
UsuńPiękna wycieczka i piękne zdjęcia,nigdy tam nie byłam,ale myślę że warto odwiedzić to miejsce :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie.
Jest podobno takie powiedzenie,że raz w roku powinniśmy wybrać się do miejsca, w którym jeszcze nie byliśmy. Dla mnie w tym roku był to Inowrocław. Pozdrawiam Cię, Marylko serdecznie
Usuń