środa, 7 listopada 2018

Trochę prehistorii.

Dzień dobry! Dziękuję za zaglądanie, czytanie i komentowanie. Komentarzy pod poprzednim postem było dużo i to bardzo cieszy. Witam nową obserwatorkę- Ami. Rozgość się i czuj się tu dobrze. Dziś będzie trochę prehistorii.
Uznałam,że listopad to dobry czas,aby zdać sprawozdanie z pewnej wycieczki. W długi majowy weekend wybraliśmy się na Kujawy w okolice Izbicy Kujawskiej do miejscowości Sarnowo i Wietrzychowice. Znajdują się tam rezerwaty archeologiczne- Cmentarzyska szkieletowe tzw. Grobowce kujawskie Kultury pucharów lejkowatych( od naczyń glinianych z tamtego okresu) z okresu neolitu polskiego 3500- 2500 l.p.n.e czyli ponad 5000 lat temu.
W Sarnowie grobowców- kurhanów jest 8, w Wietrzychowicach 5. Miejscowa ludność zwała je- żalkami. Wznoszone były ku czci naczelników rodów. W Sarnowie w niektórych grobowcach było do 5 pochówków szkieletowych,ale jak zdążyłam się zorientować normą były-2.Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi prowadziło tam badania w latach 50, 60 i 70 ubiegłego wieku.
W Sarnowie dojście do grobowców z parkingu- krótkie. Komary cięły niemiłosiernie.Za grobowcami duża wycinka drzew wyglądała jak rozjeżdżony plac budowy.
W Wietrzychowicach dojście do grobowców megalitycznych( obłożonych wielkimi głazami) prezentowało się bardzo urokliwie.
Przypominało ścieżkę edukacyjną.
Mostek i...
przestronne leśne ścieżki dodawały temu miejscu uroku.
Kopce kujawskie mają kształt wydłużonego trapezu zbliżonego do trójkąta, mnie kojarzyły się z długimi jęzorami. Przykładowo szerokość od czoła jednego z nich 9 metrów długość 93 metry.
We wszystkich grobowcach archeolodzy odkryli pochówki z darami dla zmarłych:ceramicznymi naczyniami i kamiennymi narzędziami.Ciekawostka jest znalezienie szkieletów ze śladami udanych trepanacji czaszki. Pomyślcie- neurochirurgia 5000 lat temu!
Był 3 maja,więc byliśmy również w Licheniu. To tyle. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę jak najwięcej pogodnych, słonecznych dni.

29 komentarzy :

 1. Wycieczka w zamierzchłe czasy , ciekawe miejsce :)
  Chętnie bym to miejsce sama obejrzała .
  Pamiętaj o pocztówkach dla mnie z takich ciekawych miejsc, wiesz pewnie ,że kolekcjonuje pocztówki z pozdrowieniami :) Ot , takie dziwactwo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok. Będę pamiętać, choć w tym roku to już mało prawdopodobne,że się gdzieś dalej wybiorę. Nie uważam,żeby kolekcjonowanie pocztówek z pozdrowieniami było dziwactwem,a jeżeli tak, to wszyscy jesteśmy po trosze dziwakami, bo kolekcjonujemy różne rzeczy.Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
  2. Ale już wiem co zrobię...

   Usuń
 2. Uwielbiam takie wycieczki do dawnych czasów i z wielką przyjemnością się w nie zagłębiam i włączam wyobraźnie :) Dziękuję za masę ciekawych wiadomości <3
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Agness! Cieszę się,że spodobał Ci się ten post.Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 3. ojej aż miło patrzeć na takie ujęcia;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsca # pierwszy raz o nich czytalam.Dziekuje za wycieczkę , która nam zrobilas i opisalas .Pozdrawiam serdecznie .

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli jesteśmy u siebie juź
  ponad 5 rys.lat.
  Nie miałam pojęcia, że niedaleko Izbicy są takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne widoki i ciekawe miejsce to prehistoryczne. Uwielbiam takie wycieczki!
  Buziaki:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Miejsca przyciągają różnych pasjonatów. Wtedy, gdy tam byliśmy, było tam sporo osób, co rzeczywiście świadczy o zainteresowaniu. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Ja w zeszłym roku byłam w takim podobnym miejscu, ale żałuję, że nie mogę częściej. Fajnie jest poczuć ducha historii i wyobrazić sobie starodawne życie.
   Buziaki!:))

   Usuń
  3. W Wietrzychowicach ktoś pokusił się o schematyczne rysunki jak usypywano takie kopce.Pracowało przy tym mnóstwo ludzi. Nie fotografowałam tych rysunków, bo są objęte prawami autorskimi. Buziaki!

   Usuń
 7. Można tak powiedzieć...Ja dowiedziałam się o tym z przewodnika-" Polska niezwykła". Obejrzałam też kilka filmików. Niektórzy twierdzą,że to są nasze polskie piramidy i starsze są od tych w Egipcie.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniałe miejsce pokazałaś. Też chiałabym tam jechać. Kiedyś dostałyśmy z mamą wodę z Lichenia - uzdrawiającą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycieczkę zaczęliśmy właściwie od Lichenia, przyznam się,że dawno tam nie byłam.Potem pojechaliśmy do Sarnowa i Wietrzychowic. Miałam pewne obawy czy moja siostra będzie zadowolona z zobaczenia takiego miejsca, Ona, która zjeździła niemal całą Europę. O dziwo była zadowolona i zaintrygowana, opowiadała o tej niezwykłej wyprawie wszystkim znajomym.Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 9. Wspaniale pokazałaś Izuniu i opowiedzałaś o tym miejscu.
  Byłam kiedyś w Licheniu,ale wspomnień miłych z tego miejsca nie mam. Tu gdzie pielgrzymują liczne wycieczki znalazła się tylko jedna osoba która pomogła nam przenieść nieprzytomne dziecko do samochodu i to prawie jak już dochodziliśmy do auta. Człowiek nieprzytomny po ataku waży 2-3 krotnie więcej niż przytomny. Dobrze ,że znalazł się jeden wraźliwy ...
  Oj przepraszam za tą dygresję,
  buziaczki zostawiam 😚😚😚

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgosiu za tą dygresję! Podobno w tłumie trudniej o kogoś, kto udzieli nam pomocy.
   Ja nigdy nie zapomnę pewnego zdarzenia.
   Siedziałam w barze mlecznym, przy dużym oknie, gdy nagle zobaczyłam upadającego człowieka.Miał atak epilepsji.To trwało sekundy. Tyle ludzi przechodziło tą bardzo ruchliwą ulicą...Nagle zobaczyłam biegnącego człowieka. Doskoczył szybko, zdjął marynarkę i podłożył leżącemu pod głowę. Zajął się nim.Ten jeden człowiek...Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 10. Bardzo ciekawy wpis i piękne miejsce :)
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe miejsca pokazałaś. W Licheniu byłam jakiś czas temu.Pewnie dużo się tam zmieniło.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Oj, tak.Ja byłam właściwie pierwszy raz na mszy w bazylice, wcześniej gdy była w budowie, nie mówiąc o czasach, gdy masze odprawiane były w małym kościółku( z tamtych czasów mam najwięcej miłych wspomnień)Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 12. Odpowiedzi
  1. Tak.To część naszej historii. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń