środa, 6 stycznia 2016

Święto Objawienia Pańskiego Anno Domini 2016

Dziś Święto Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. To ołtarz naszego kościoła przybrany świątecznie.
Szopka.
Z kartki z kalendarza: " Zaakceptuj siebie Miłość siebie możliwa jest od teraz. Nie od jutra> W przeciwnym razie nie zaakceptujemy siebie w pełni, ani siebie nie pokochamy. Człowiek czuje się nieustannie ofiarą, przyjmuje postawę wygodną, roszczeniowa, uchyla się od odpowiedzialności i wzięcia życia we własne ręce.Uważa,że nic nie może.Jednak granica pomiędzy "nie możemy" a "nie chcemy" jest zwykle bardzo cienka. Często niewiele możemy, dlatego,że niewiele chcemy. Akceptacja życia, miłość samego siebie jest możliwa, jeśli jej naprawdę zapragniemy i uwierzymy w nią. Z akceptacji siebie wypływają właściwe relacje do innych. Gdy jesteśmy zadowoleni z siebie i tego , co posiadamy, pogodniej patrzymy na świat, na otaczających nas ludzi. Łatwiej przychodzi wówczas przyjęcie bliźniego i miłość do niego." Z moich obserwacji i czytania książek wspomagający rozwój indywidualny oraz artykułów w prasie kobiecej wynika,że temat pozytywnego nastawienia jest teraz szczególnie atrakcyjny. Dużo się na ten temat mówi i pisze.Jest wiele dróg do lepszego siebie i wiele metod.Ale jest to niewątpliwie ciężka praca, częste przekraczanie tzw. sfery komfortu. Z chrześcijańskiego punktu widzenia okupiona cierpieniem, tym większym im mniejszy mieliśmy wcześniej szacunek dla samego siebie, niższą samoocenę i urazy rzeczywiste lub urojone z czasów wczesnego dzieciństwa zepchnięte w podświadomość. Zmiany dokonujemy na skutek inspiracji lub desperacji. Inspiracją mogą być warsztaty , terapia, autorefleksja. Polecam świetny artykuł z "Polityki" internetowej Anny Tylikowskiej i Kingi Tucholskiej-"Samopoznanie, czyli kim jestem naprawdę". Ale można zawierzyć i pracować nad sobą pod kierunkiem Mistrza z Nazaretu. On nie tylko uleczy, pokaże nam nasze mocne i słabe strony, nauczy pokory dla świata, ludzi i zdarzeń, da świadomość, uzdatni do miłości bliźniego.Życzę Wszystkiego co najlepsze w Święto Trzech Króli.
Dziś mróz zelżał i śnieg poprószył.Prawosławni chrześcijanie zaczęli Święta... Dziękuję Wam za mnóstwo wspaniałych komentarzy. Serdecznie pozdrawiam.

13 komentarzy :

 1. Ależ piękny Obraz masz w kościele. Naprawdę ładna ta Matka Boska. Kościół też widać że nie taka " świeżynka" tylko wymodlony jak trzeba :o)Mówisz żeby "zajrzeć" do Polityki bo warto, zaraz to sobie wpisze w wyszukiwarkę. Pozdrawiam świątecznie, uśmiechniętego pieska - też. Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Alu kościół jest stary, piękny wymodlony, modrzewiowy. A nasza Matka Boska Topolska jest obrazem z łask słynącym. Uśmiechniętych, najpiękniejszych "lisków" świata. Również pozdrawiam świątecznie.

   Usuń
 2. Przepiękny kościół i dekoracje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się ,że mogłam pokazać jego piękno! Zdjęcia robiłam dziś, przy okazji pogawędziłam z naszym proboszczem. Pozdrawiam Cię Aniu cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 4. I ja jestem pod wrażeniem kościoła i jego wystroju, a także tego, co napisałaś. Bardzo mocne i piękne słowa. Myślę, że we współczesnym świecie mamy mnóstwo mozliwości, by poszukać pomocy, trzeba chęci i nazwania problemu. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Moniko za Twój komentarz.Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 5. muszę poszukać bardziej tego zadowolenia z siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, Alis,ze to każdemu z nas jest potrzebne, nikt nie jest doskonały. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 6. Wspaniałe dekoracje kościelne! Bardzo fajny ten Twój kalendarz:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny kościół, bardzo mi sie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. śliczna szopka, aż sobie przypomniałam o tej szopce po kościołem w tym roku w której koza urodziła ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakie to wszystko trudne... Pokochać siebie...
  Ostatnio oglądałam cudowny film właśnie o tym https://www.youtube.com/watch?v=8v31V7PjADc
  Polecam.
  Kościół pięknie przybrany :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń