piątek, 4 kwietnia 2014

W ekologicznym ogrodzie- tekst na życzenie

Tekst na życzenie-Jak powinien wyglądać tradycyjny ogródek. Jeśli pragniemy założyć tradycyjny ogródek kwiatowy, warto skorzystać z porad opracowanych przed kilkudziesięciu laty przez ogrodnika Jana Łebkowskiego. W swojej publikacji " "Zakładanie ogródków ozdobnych" wydanej w 1931 roku pisze on" Małe ogródki obsadzone z umiarem kilkoma nawet pospolitymi , ale drobnymi gatunkami robią milsze wrażenie niż przesyt chociażby bardzo pięknymi roślinami.(...) Dobrze dobrany poczet gatunków i odmian krzewów ozdobnych przystroi nasze ogródki kwieciem i barwami przez cały rok, bowiem jedne kwitną na wiosnę, drugie przez lato, trzecie w jesieni, a jeszcze inne w zimie zdobią kolorem gałązek lub gronami owoców. Barwy muszą harmonizować ze sobą zatem trzy kolory zasadnicze, niebieski, czerwony i żółty doskonale się wzajemnie uzupełniają. Kolory zielony i biały również z nimi zgadzają się, jako powszechnie w świecie roślin spotykane(...)Byliny szczególnie zasługują na zastosowanie w małych ogródkach, bowiem pojedynczo lub zgrupowane tworzą barwne malowidła kwiatowe w ciągu całego lata. Niekłopotliwe w pielęgnowaniu i obficie kwitnące, więc powinny zyskać szerokie prawa obywatelskie wśród innych roślin naszych ogrodów"
Niech wrócą przed domy owalne klomby z różnokolorowymi kwiatami- najczęściej jednorocznymi i dwuletnimi od bratków, nagietków począwszy na aksamitkach, niezapominajkach, astrach skończywszy. Oprócz kwiatów jednorocznych warto rozpowszechnić uprawę tradycyjnych kwiatów wieloletnich miedzy innymi piwonii, konwalii, miechunek, floksów , irysów, marcinków także kwiatów cebulowych- przebiśniegów, szafirków oraz krzewów np. róż, kalin, bzów, jaśminów. Za tradycyjną uprawą przemawia między innymi ratowanie rodzimej kultury i ginącej bioróżnorodności. Tekst ten znalazłam na kartkach kalendarza kuracji domowych w kwietniu i październiku w 2006 roku. Jeśli będziecie zainteresowani przepiszę więcej proponowanych gatunków kwiatów i ziół. To tyle. Dziś piątek, a zatem udanego weekendu. Dziękuję za zaglądanie tutaj, wszystkie komentarze, które cieszą i zachęcają do dalszego pisania!

14 komentarzy :

 1. Piękny i mądry tekst. Konwalii mam wiele, jak i miechunki... Irysy nie lubią naszego ogrodu, nie kwitną i marnieją, już tyle razy sadziłam, kupowałam, przesadzałam... już się poddałam ;-)) osobiście chętnie czytam takie posty ;-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie mogę się dochować własnej miechunki, a tyle razy już próbowałam....

   Usuń
  2. Wiesz, chyba ślimaki są tego przyczyną..przynajmniej u mnie, bo najpierw ładnie wschodzi i mam malutkie ale zdrowe roślinki, a potem nagle ginie..

   Usuń
  3. Miałam kiedyś prześliczne zawilce ogrodowe( anemony) i cebulki zżarły mi nornice....

   Usuń
 2. Piękny ogrod na fotce .U mnie ogrodem zajmuje się mąż ,i chyba mu to wychodzi bo uwielbiam tam pic kawe .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdjęcia mojego ogrodu sprzed dwóch lat. Co roku ten klombik wygląda inaczej. Najważniejsze mieć przyjemność z patrzenia gdy wszystko w rozkwicie i jak piszesz Elu- przyjemność picia kawy w takim otoczeniu!

   Usuń
  2. Właśnie miałam o to zapytać. Bardzo ładny ten klombik!! nie chwaliłaś się wcale-w ogóle a było czym.. na prawdę !

   Usuń
 3. Dziękuję! To od teraz będę się chwalić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny klomb, chętnie zobaczę co tam jeszcze u Ciebie kwitnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny klomb - kolorowy , uroczy ja uwielbiam kwiaty i czekam wiosny by móc cieszyć się przyrodą pozdrawiam Dusia pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
 6. Izo dziękuję za tekst :) Miałam awersję do komputera przez kilka dni a tu taka niespodzianka :) Piękny masz klomb, ciekawa jestem jak będzie wyglądał w tym roku, chwal się dziewczyno, chwal :) Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny klomb i piękne kwiaty,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak ten klomb pięknie wygląda, a porady nie straciły na znaczeniu, tyle, że ilu ogrodników tyle stylów. Najważniejsze, by ogród dawał satysfakcję ogrodnikowi i wzbudzał podziw sąsiadów, coś się za ciężką pracę w ogrodzie należy :):):).
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń