sobota, 21 grudnia 2013

Kartki z życzeniami

Zawsze bardzo lubiłam dostawać kartki świąteczne z życzeniami. Teraz mniej ich wysyłam i dostaję, bo są sms, telefony i maile. Jednak nadal cieszą mnie te życzenia wysłane pocztą...Po środku życzenia od Iny! Dziękuję Ino! Wczoraj wybrałam się do spowiedzi. Trochę inaczej było to w tym roku zorganizowane u Bernardynów. Rekolekcje zakończyły się we wtorek, a dzień spowiedzi został przeniesiony na piątek. Wiele osób korzystało w tym dniu ze spowiedzi, a za kratkami konfesjonału nie było ani jednego bernardyńskiego zakonnika. Szłam z nastawieniem, że pójdę do tego co zwykle- a tu nic z tego! Rada nie rada ustawiłam się w długiej kolejce do konfesjonału. Tegoroczna spowiedź adwentowa totalnie mnie zaskoczyła! Ksiądz w dwóch słowach podsumował to co usłyszał ode mnie, w ciepły, przystępny sposób, bez wyniosłego moralizatorstwa udzielił wskazówek, nawiązał ze mną dialog, a na koniec złożył życzenia! Fakt, że ta spowiedź trwała prawie pół godziny, a nie każdy lubi tyle czasu spędzać przy konfesjonale, ale ja byłam usatysfakcjonowana. To było jak spotkanie dwóch osób, które cenią czas im dany, chętnie słuchają i chętnie mówią... Paweł Gużyński- przeor klasztoru dominikanów w Łodzi powiedział w wywiadzie przed świętami Wielkiej Nocy, że :" Życie człowieka toczy się od cierpienia do cierpienia.", więc może w czasie darowanym nam cieszmy się obecnością innych, patrzmy na nich jakbyśmy spotkali ich pierwszy raz w życiu, bez oceniania, wywyższania się, moralizowania, czasem ukrytej niechęci, przechwalania itp. Cieszmy się swoja obecnością, rozmową, tym ,ze możemy być razem tu i teraz. Tego sobie życzę z całego serca na te święta i nie tylko. Miłego dnia, radosnej krzątaniny przed świętami Wam życzę!

8 komentarzy :

 1. Ja byłam u spowiedzi dziś i mam nieco inne refleksje :) Nie wiem, jak to jest,że co ksiądz to inny zwyczaj i obyczaj...a wiara ta sama. Myślę,że warto szukać dobrych spowiedników, prawdziwych przewodników duchowych , bardzo żałuję,że właśnie dziś nie trafiłam na takiego :) Izo wszystkiego dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś Ty Izbellllo narozrabiała, że spowiedź twała pół godziny!!!!!;)
  ola

  OdpowiedzUsuń
 3. Ino tak jak i spowiednik jak i człowiek, każdy inny... Miło otrzymać tyle tradycyjnych życzeń ;-)) Tobie również spokojnej i radosnej krzątaniny przedświątecznej ;-))

  OdpowiedzUsuń
 4. Otrzymywać takie kartki to czysta przyjemność. Pozdrawiam serdecznie Izo i życzę Ci radosnych Świąt Bożego Narodzenia :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam te tradycyjne kartki! sama wysyłam ich mało, tylko do tych najbliższych:) Pozdrawiam już świątecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesołych Świąt :) Dużo zdrówka i wszelkiej pomyślności :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No to pięknie trafiłaś, pewnie na powołanego do posługi ludziom. Wesołych Świąt dla wszystkich.

  OdpowiedzUsuń